Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy
Na przestrzeni ostatnich lat, przyczyny wypadków przy pracy powoli zmieniają swoją strukturę. Dzieje się tak, za sprawą zmian technologicznych oraz zauważalnym wzroście kultury bezpieczeństwa pracy.
Ogólna liczba wypadków przy pracy jest malejąca. Mimo wszystko, najczęstsze przyczyny takich incydentów są niezmiennie i pochodzą z tej samej „luki” bezpieczeństwa.
Poznanie statystyki wypadkowej, jest bardzo pomocne w planowaniu systemu bezpieczeństwa pracy. Jest to szczególnie przydatne do tego, aby wypełniać możliwe luki w bezpieczeństwie pracowników. Nauka jedynie poprzez własne doświadczenia, jest zdecydowanie zbyt mało efektywna i powolna.
Wiedza oparta jedynie na własnych doświadczeniach oznacza konieczność zaistnienia wypadku, do powstania procedury lub systemu zapobiegającego podobnym zdarzeniom. Takie rozwiązania są bardzo nieefektywne, a co więcej szkodliwe.
Powstaje więc pytanie – skąd czerpać dodatkowe dane o możliwych lukach w bezpieczeństwie pracowników w szerszym spektrum. Dane oparte na znacznie większej próbie statystycznej i doświadczeniu szerokiego spektrum podmiotów. Tak dochodzimy do odpowiedzi, że warto przeanalizować przyczyny wypadków przy pracy w ogólnokrajowej statystyce wypadkowej.
Do skutecznego projektowania kultury bezpieczeństwa pracy – niezbędne są dane. To informacje po przetworzeniu, dają prawidłową podstawę do wdrażania różnych rozwiązań. Bez znaczenia czy chodzi o wynik finansowy, plany produkcyjne czy dbanie o bezpieczeństwo pracowników. Wszystko opiera się na konieczności posiadania niezbędnych informacji, do wyciągania analiz i wniosków. A następnie podejmowania przemyślanych i opartych na faktach działań.
Rozbudowane informacje na temat wypadków przy pracy – publikuje corocznie GUS. Każdy zdarzenie tego typu, które miał miejsce w pracy – jest (a przynajmniej powinien być) wysyłane w statystycznej karcie wypadku do GUS. To właśnie GUS (Główny Urząd Statystyczny) tworzy analizy i raporty dostępne publicznie – także te z dziedziny wypadków przy pracy. To rozbudowane dane statystyczne, niezwykle ważne i przydatne dla służby BHP. Informacje publikowane przez GUS, są aktualizowane każdego roku.
Aktualne: dane statystyczne na temat wypadków przy pracy GUS (stat.gov.pl).
Te informacje powinny stanowić jeden z ważniejszych elementów – przy wstępnym planowaniu bezpieczeństwa pracy. Bezpieczeństwo zawsze tworzy się warstwowo, w czym zdecydowanie pomagają dodatkowe statystyki. Tego typu statystyki publiczne, to bardzo dobry podkład do wykorzystania – jako pierwsza warstwa ogólnych orientacji na zagrożenia w pracy.
Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy, to zdecydowanie „nieprawidłowe zachowanie się pracownika” (czynnik kilkakrotnie większy niż pozostałe), przez które doszło do wypadku. Zaglądając do statystyki, głównie dochodzi do incydentów podczas poruszania się. A dominującą grupą uszczegóławiającą jest to zderzenie / uderzenie w nieruchomy obiekt. Czyli przede wszystkim podczas przemieszczania się w pracy.
„Czynnik ludzki” zawsze odgrywa główną rolę w wypadkowości. Aby zaistniał wypadek przy pracy – niezbędny jest także pracownik. Dlatego trzeba w dużej mierze skupiać swoje siły na pracownikach. Na ich edukacji i tworzeniu procedur bezpiecznej pracy. Jednocześnie tworząc programy lub działania, mające zwiększać świadomość zatrudnionych osób. Szczególnie uczulić pracowników na możliwe zagrożenia w środowisku pracy. Do wypadków dochodzi także, gdy czynnik zagrożenia tworzą sami pracownicy, powodując sytuacje niebezpieczne – nie znając ich możliwych konsekwencji.
Zadecydowanie warto zapoznać się ze statystykami tworzonymi przez GUS. Znajduje się tam wiele wykresów oraz danych analitycznych. Jest to mocno rozbudowany i szczególnie przydatny dokument dla służby BHP. Warto go cyklicznie analizować. Jego zasoby pomagają w stworzeniu szczelniejszego i bardziej sprawnego systemu bezpiecznej pracy.
Profil wypadkowy zawsze się zmienia, w zależności od branży wykonywanej działalności oraz rodzajów wykonywanych prac. Publiczne dane statystyczne mówią o grupie łącznej, a nie wybiórczej. Dlatego wiedza typu know how – jest bardzo cenna w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Ta natomiast powstaje na doświadczeniu oraz przepływach informacji w zbliżonych branżowych sektorów gospodarczych.
Jednym z najważniejszych zadań ze strony BHP – jest zapewnienie możliwie bezpiecznych warunków wykonywanej pracy. Powinno to polegać na wdrażanych procedurach, edukacji, szkoleniach, dostosowaniu do wymagań prawnych, kontroli oraz budowaniu wiedzy o organizacji i jej procesach oraz możliwych zagrożeniach.
Bezpieczeństwo pracy zawsze polega na wiedzy. Musi być również oparte na wiedzy procesowej osób zajmujących się szerokim działem BHP. To wiedza i doświadczenie połączone ze znajomością przepisów prawa – pozwalają tworzyć bezpieczne warunki pracy. Dlatego szeroka wiedza o bezpieczeństwie i możliwych zagrożeniach, jest zawsze kluczową kwestią do przyszłego tworzenia systemowego bezpieczeństwa pracy pracowników oraz dobrych wyników samego podmiotu zatrudniającego.
Dodatkowe źródła:
1. PIP – Co jest wypadkiem przy pracy. (pip.gov.pl) [Dostęp: 19.11.2024].
2. Zawiadomienia o wypadku przy pracy. (biznes.gov.pl) [Dostęp: 19.11.2024].